top of page

İspanya’da yaramaz çocuklara verilen Noel hediyesi: Kömür şekeri (Carbon de Reyes)Diğer ülkelerden farklı olarak İspanyolların kendine has bazı Noel ve yılbaşı gelenekleri var. Carbon de Reyes de bunlardan biri. Normalde Noel Baba’nın çocuklara hediyeler getireceği varsayılır ama İspanya’da durum biraz farklı. İspanyollar hediyelerin 3 büyük kral tarafından getirileceğine inanıyorlar (bu gelenek İsa’yı doğduğunda hediyelerle ziyarete giden 3 Kral’dan geliyor). Dolayısıyla hediyeler Noel’de değil, 6 Ocak’ta, Krallar gününde (Dia de los Reyes Magos) veriliyor. Uslu çocuklar hediyeler alırken yaramaz çocuklara kömür şekeri geliyor! Tabi bu çok da gerçeği yansıtmıyor çünkü anne babalar çocukları yaramaz da olsa hediye veriyorlar. Yine de İspanya’da marketlerde “Carbon de Reyes” adı verilen bu kömür karası şekerleri bulabilirsiniz. Birkaç yıl önce bu şekerlerden biz de almıştık, tadı kesme şeker gibi. Bu sefer evde kendimiz bu şekerlerden yapmaya karar verdik. Siz de etrafınızdaki yaramazlara şaka yapmak ya da kömür şekerinin tadına bakmak isterseniz tarifini paylaşıyorum :)


(Evde Carbon de Reyes tarifini denemek isterseniz videomuzu buradan izleyebilirsiniz!)


Malzemeler (5 porsiyon)


İlk baştaki karışım için:

- 1 yumurta akı

- 5ml limon suyu

- 1 çay kaşığı siyah renk jel gıda boyası

- 200 gr pudra şekeri


Şurup için:

- 150 ml su

- 350 gr toz şeker

Yapılışı:


1 tane yumurtanın akını ve limon suyunu bir kaba koyup elde çırpıyoruz. Pudra şekerini ise bu karışıma yavaş yavaş ekleyerek çırpmaya devam ediyoruz. En sonunda krema gibi bir görünümü oluyor. Sonra buna bir çay kaşığı siyah renk jel gıda boyası katıyoruz ve karıştırıyoruz. Renk dağıldıktan sonra bu karşımın 35 gramını alıyoruz. Geri kalanını sonra yapacağınız porsiyonlarda kullanabilirsiniz.


Sonra bir tencereye suyu ve toz şekeri koyup kaynatıyoruz. Mutfak termometreniz varsa ısıyı ölçüp 128-130 derece arası olmasını bekleyebilirsiniz. Eğer termometreniz yoksa dert etmeyin. Bir kaba biraz soğuk su koyun. Tenceredeki karışımdan çay kaşığı ile biraz alıp suya batırın. Eğer karışım sertleşiyorsa ve elinizle top şekli verebileceğiniz bir kıvama gelmişse hazır demektir.


Şimdi tencerede kaynayan şuruba daha önceden yaptığımız siyah renkli karışımı koyabilirsiniz. Ekledikten sonra çok hızlı karıştırmanız ve tencereyi ateşten almanız lazım. Karıştırmaya devam ederken bunun tencerenin içinde kabardığını göreceksiniz. Biraz inebilir, merak etmeyin, karıştırmaya devam edin. Tekrar kabarmaya başlayınca içine fırın kağıdı koyduğunuz kabınıza dökün. Soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra elinizle kırarak kömür parçaları görünümü verebilirsiniz. Hazır!İsterseniz sunum için benim yaptığım gibi bir sepete ya da çuval gibi küçük bir keseye koyabilirsiniz. Fotoğrafta gördüğünüz benim yıllar önce aldığım Carbon de Reyes'in paketi. Atmaya kıyamamıştım, şimdi tekrar kullanabildim :)


Bu tarifin yapılışını YouTube videomuzdan da izleyebilirsiniz:¡Buen Provecho! Afiyet olsun!

Not: İspanyolların diğer Noel geleneklerini merak ediyorsanız İspanya’dan en ilginç 6 Noel ve yılbaşı geleneği yazımı okumak için şuraya tıklayın!

Comentários


ispanya profil yeni.jpg

İyi ki geldiniz!

Eğer İspanya'yı bir Türk ve İspanyol çiftin gözünden görmek istiyorsanız ve İspanyol mutfağı, kültürü, dili, filmleri ve müzikleri ile ilgili fikirlerimizi merak ediyorsanız, sizin de sevdiğiniz ve hayatınızı paylaşmak istediğiniz kişi yabancıysa, hayatta bizimkine benzer yollardan geçtiyseniz doğru yerdesiniz. Bu blog sizin için :) 

Yeni yazılarımız posta kutunuza gelsin!

Teşekkürler!

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
  • Pinterest
bottom of page