top of page

İspanya’dan en ilginç 6 Noel ve yılbaşı geleneğiGeçen gün aklıma geldi… Eğer tam bir sene önce biri beni bu yıla, bu yılbaşı gününe ışınlasaydı acaba gördüklerime inanabilir miydim? Eşim de ben de evden çalışmaya başlamışız, evde şişe şişe kolonya ve paket paket maske var, seyahat etmek şöyle dursun markete gitmeye çekiniyoruz ve yılbaşını evde sadece ikimiz kutluyoruz… Olup bitene hiçbir anlam veremezdim herhalde! (Not: Bu yazı 30 Aralık 2020 tarihinde yazılmıştı ;)


Bu sene yeni yıla evde pijamalarla giriyor olsak da gelenekleri unutmadık. İspanya’dan uzakta olsak da üzümlerimizi aldık ve evde Carbon de Reyes yaptık. Bunlar nedir diye merak edenler için İspanya’ya özgü en ilginç 6 Noel ve yılbaşı geleneğinden bahsetmek istiyorum size.


1. Tres Reyes Magos: 3 Kral’ın günü


Diğer ülkelerden farklı olarak İspanya’da çocuklara hediyeleri Noel Baba’nın değil, 3 Kral’ın getirdiğine inanılır (bu İsa doğduğunda ona hediyeler vermeye giden 3 Kral’ın hikayesinden gelir). Özellikle büyük şehirlerde Noel günü sokaklarda 3 kral kostümü giymiş kişilerin gösteri yürüyüşü yaptığını ve izleyenleri selamladığını görebilirsiniz. Geleneksel olarak bu 3 Kral hediyelerini çocuklara 25 Aralık’ta değil, 6 Ocak günü (Dia de los Reyes Magos) getirir. Gelenek bu olsa da, ebeveynler hediyeleri vermek için her zaman 6 Ocak’ı beklemiyorlar tabi.


2. Carbon de Reyes: Kömür şekeriNormalde başka ülkelerde Noel Baba’nın yıl boyunca uslu ve yaramaz çocukların listesini yaptığı düşünülür ve uslu olanlara hediyeler getireceği söylenir. Yaramaz olanlara ise ne olacağı meçhuldür. İspanyollar buna da bir çözüm bulmuşlar: Carbon de Reyes, yani kömür şekeri! 6 Aralık günü yaramaz çocuklara 3 Kral’ın kömür getireceğini söylüyorlar :) Tabi gerçekten çocuklarına kömür verenler olduğunu sanmıyorum ama bu inanıştan dolayı dükkanlarda “Carbon de Reyes” adıyla satılan şekerden ve siyah gıda boyasından yapılmış, kömüre benzeyen paketler satıldığını görebilirsiniz. Tadı bildiğiniz kesme şeker gibi. Yıllar önce denemek için marketten almıştık ama bu yıl evde eşimle kendimiz bu şekerden yapmaya karar verdik ve gayet güzel oldu! (Eğer bu kömür şekerinin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız tarif için hemen buraya tıklayın!)


3. Roscon de Reyes


Roscon de Reyes via cocinarconrobot.com

3 Kral’ın günü var, kömür şekeri var, başka nesi var derseniz bir de tatlısı var :) Roscon, 6 Ocak sabahı kahvaltıda ailece yenilen, kek boyutlarında, büyük bir donut. İspanyollar bunu genelde evde yapmak yerine dışardan almayı tercih ediyorlar. İçinde krema olan Roscon çeşitleri de var ama daha geleneksel olanlar kremasız olanlar. Üzeri kurutulmuş ve şeker kaplanmış meyvelerle süslenir ve bu tatlının içinde bir yerde küçük bir oyuncak ya da fasulye benzeri bir obje saklanmış olarak gelir. Tatlıyı yerken buna denk gelen kişinin bir sonraki sene Roscon’u alması gerektiği söylenir :)


4. Turron


Turron via claudiaandjulia.com

Bu sadece Noel zamanı marketlerde satılan, nugat benzeri bir tatlı. Normalde badem ile yapılır ama çikolatalı, karamelli gibi birçok çeşidi de var. Çoğu insan çok beğense de açıkçası ben bir Turron fanatiği değilim. Sertliğinden dolayı Turron’u yemesi bana zor geliyor. Hatta İspanya’dan Türkiye’ye gelirken anne ve babama genelde bundan almıyorum yerken dişlerini kırmasınlar diye :) Ben bile yerken korkuyorum yani o derece :) (ama diş hekimleri eminim Turron’u çok seviyordur). Yalnız favorim olan çikolatalı Turron’u bundan ayrı tutuyorum. O bu kadar sert olmuyor, gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz.


5. Mariscada: Deniz mahsulleriyle ziyafet


Marisca via cocinadelirante.com

İspanyolların ne kadar çok deniz mahsulü tükettiğinden daha önce de bahsetmiştim. Bizde genelde kırmızı et, tavuk ve yılbaşı gibi günlerde de hindi tercih edilir fakat İspanya’da deniz mahsulü hem günlük olarak tüketiliyor hem de Noel gibi aile kutlamalarında da sıkça tercih ediliyor. Burada deniz mahsullerinden kastım balıktan ziyade yengeç, kalamar, karides, midye ve benzeri. Denize kıyısı olmayan Madrid’de bile bunların çok sık ve bol tüketildiğini görebilirsiniz. Hatta deniz mahsullerinden oluşan büyük ziyafet tabaklarına “mariscada” deniyor. Ben bu durumu ilk başta biraz garipsediysem de İspanya’da vakit geçirdikçe ben de denizden çıkan her şeyi yer oldum.


6. 12 tane üzümYılbaşı gecesi İspanyollar 12’den geriye sayarken saatin her vuruşunda bir üzüm tanesi yiyorlar. Yani 12 saniyede 12 tane üzüm yiyorsunuz. Bu şekilde üzüm yemenin o yıl onlara bol şans getireceğine inanıyorlar. Biz de birkaç yıldır ailecek evde toplanıp saat 12 olmadan geri sayım yaparken hapur hupur üzümleri ağzımıza atıyoruz. Bu sene de bu geleneğimizi unutmadık tabi :)

Şimdilik bizden bu kadar. Herkese mutlu yıllar! ♥


¡Adios!

Comments


ispanya profil yeni.jpg

İyi ki geldiniz!

Eğer İspanya'yı bir Türk ve İspanyol çiftin gözünden görmek istiyorsanız ve İspanyol mutfağı, kültürü, dili, filmleri ve müzikleri ile ilgili fikirlerimizi merak ediyorsanız, sizin de sevdiğiniz ve hayatınızı paylaşmak istediğiniz kişi yabancıysa, hayatta bizimkine benzer yollardan geçtiyseniz doğru yerdesiniz. Bu blog sizin için :) 

Yeni yazılarımız posta kutunuza gelsin!

Teşekkürler!

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
  • Pinterest
bottom of page