top of page

Nikah şekerlerinizi seçerken İspanyol düğünlerinden ilham alın!

Artık nikah şekerleri nikah şekeri olmanın çok ötesine geçip minik birer hediye haline geldiği için magnetlerden biblolara her türlüsünü bulmak mümkün. Ama eğer siz de benim gibi her zaman biraz daha farklı bir şeyler peşindeyseniz, size iyi bir haberim var! Bilmeyenler için hızlıca bir özet geçiyorum: Birkaç yıl önce eşim İspanyol olduğu için İspanya’da düğünümüz oldu. Bu süreçte İspanyolların hem evlilik gelenek göreneklerini görme şansım oldu hem de Türkiye’deki düğünlerle karşılaştırma yapıp yeni fikirler edindim. (Eğer İspanyol düğünlerinden en ilginç 7 detay konulu yazıma göz atmak isterseniz buraya tıklayın!) Nikah şekerleri konusu da bunlardan yalnızca bir tanesi. İspanyollar nasıl nikah şekerleri seçiyorlar ve İspanya’nın en gözde nikah şekerleri neler hepsini aşağıda sizinle paylaşıyorum. Eğer sizin de düğününüz yaklaşıyorsa bu fikirlerden ilham alabilirsiniz :)


İşlevsellik ön planda

via Wedding Wire

İspanyollar için gördüğüm kadarıyla bir nikah şekerinde olması gereken en önemli özellik işlevsellik. Yani insanların sadece anı olsun diye değil de gerçekten işlerine yarayacak nikah şekerleri verilmesi ön planda. Buna ben de katılıyorum çünkü yıllardır katıldığım nikahlardan düğünlerden elimde kalan gelin ve damadın fotoğraflarının olduğu buzdolabı magnetleri ya da sürülmek için değil görüntüsü için hazırlanmış fosforlu renkli kolonya şişelerini nereye koyacağımı bilemiyorum. Bunlar yıllar içinde biriktikçe ne yazık ki evde gereksiz bir yığın haline geliyorlar… Bu yüzden İspanyollar evde yer işgal etmesi göze batmayacak cinsten kullanışlı nikah şekerleri vermeyi tercih ediyorlar.


Farkları gözeterek hediye verin


İspanya’da genelde kadın ve erkek misafirlere farklı hediyeler veriliyor. Eğer siz de her çifte bir adet değil de her davetliye birer nikah şekeri alacaksanız buna göre seçmenizi öneririm. Sonuçta erkek ve kadınların zevkleri çok farklı ve düğünlerde bu tür detaylar önemli. İspanya’daki düğünümüzde biz erkeklere küçük bir şişe kırmızı şarap, kadınlara da küçük bir makyaj/el çantası vermiştik (Tabi ki şarap kadınlara da hediyelik olarak verilebilir ama biz farklı olsun istedik). Şarap Türkiye’de pahalı olduğu için herkese hitap etmeyebilir ama İspanya’da şarap çok ucuz olduğundan düğünlerde çoğunlukla şarap hediye ediliyor. (Hem daha ucuz hem de daha enteresan hale getirmek için küçük cam şişeler alıp kendi yaptığınız Sangria kokteyliyle doldurup misafirlerinize çok orijinal bir hediye verebilirsiniz - ev yapımı Sangria tarifimiz için buraya tıklayın!)

via Paper Lantern Store

Peki diğer alternatifler neler? İspanya’da erkeklere en çok verilen hediyelerden biri de puro. Ülkemizde yine hiç görmediğim bir nikah şekeri alternatifi. Eğer bütçeniz uygunsa ve davetlilerinizin hoşuna gideceğini düşünüyorsanız bunu da tercih edebilirsiniz.


Kadınlar için ise bir başka seçenek yelpazeler. Düğün mevsimi genelde yaz olduğu için ve İspanya’da havalar yazları aşırı

sıcak olduğu için bundan daha makbule geçecek başka bir hediye düşünemiyorum! Herkese rengarenk yelpazeler dağıtıp sonra bunlarla fotoğraf çektirmek de güzel anılar bırakabilir.


Durun, bitmedi!


Davetlilerinizi düşünüp önemsediğinizi göstermenin bir yolu daha var ve bu benim de gittiğim birçok düğünde mustarip olduğum bir sorunu çözmeye yönelik. Günlük hayatta hiç giymeyip ancak düğünlere ya da özel kutlamalarda giydiğim gösterişli ve yüksek topuklu ayakkabılarımla kaç kere düğün bitişinde acıdan topallayarak eve döndüğümü hatırlamıyorum. Ve benim gibi birçok kadının da bundan çok acı çektiğini biliyorum! Bunun için İspanyolların harika bir çözüm yöntemi var: şıpıdık terlikler! Düğününüze katılacak kadınların acı çekmeden, gece sonuna kadar dans pistinden inmeden eğlenmeye devam etmelerini istiyorsanız onlar için bundan daha büyük bir iyilik yapamazsınız! Bu parmaktan geçme şıpıdık terlikler özellikle de yaz mevsiminde o kadar ucuza satılıyor ki… Belli sayıda ve numarada alıp güzel bir kutu ya da sepet içinde dans pistinin yanına acil yardım kiti olarak koymak çok takdir edilmenizi sağlayabilir (hem kim bilir, belki siz bile düğününüzün sonuna doğru bunları giyip rahatça dans etmek isteyebilirsiniz).


via Wedding Forward

Eğlence dozunu arttırmak için


Bir sonraki fikrim ise düğünlere biraz daha eğlence katmak için aksesuarlar alıp dağıtmak. Türkiye’de de son yıllarda aksesuar kullanımı bayağı arttı. Genelde gördüğüm üzerinde komik şeyler yazan konuşma pankartları. Bizse düğünümüzde peruklar, takma kaş ve bıyıklar, postişler gibi daha farklı aksesuarlar kullanmıştık. Bunları Türkiye’de de bulmak çok kolay ve ucuz. Ufak bir detay ama bir anda herkesi kahkahalarla güldürebilir (sonradan elinizde kalacak unutulmaz fotoğraflar da cabası). Gecenin ilerleyen saatlerinde genç arkadaşlarınıza dağıtacağınız bu aksesuarlar dans pistine renk katacak. Özellikle saçları azalan erkek davetlilerin bu perukları kapışacağına şüphe yok! :) İspanya’daki düğünümüzde eşimin arkadaşları gece sonunda bile peruklarını çıkarmaya hiç istekli değillerdi :)


Kendi düğünümüzden bir kare :)

Benden bu kadar. Sizin başka önerileriniz varsa yorumlarda ya da Instagram'da benimle paylaşmayı unutmayın!


Not: Düğüne giriş, ilk dans veya pasta kesme gibi unutulmaz anlarınız için en romantik İspanyolca şarkıları derlediğim yazımı şuraya tıklayarak okuyabilirsiniz.


¡Adios!


Comments


ispanya profil yeni.jpg

İyi ki geldiniz!

Eğer İspanya'yı bir Türk ve İspanyol çiftin gözünden görmek istiyorsanız ve İspanyol mutfağı, kültürü, dili, filmleri ve müzikleri ile ilgili fikirlerimizi merak ediyorsanız, sizin de sevdiğiniz ve hayatınızı paylaşmak istediğiniz kişi yabancıysa, hayatta bizimkine benzer yollardan geçtiyseniz doğru yerdesiniz. Bu blog sizin için :) 

Yeni yazılarımız posta kutunuza gelsin!

Teşekkürler!

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
  • Pinterest
bottom of page