top of page

İspanya'daki düğünümüzden 7 ilginç detayOn yıl önce biri gelip bana İspanya’da düğün yapacağımı söylese katiyen inanmazdım. “Destination wedding” denilen ve günümüzde gitgide popüler olan bu kavram o zaman benim için hiçbir şey ifade etmiyordu. Yabancı bir ülkede evlenmek, hatta yabancı biri ile evlenmek, kırk yıl düşünsem aklımın ucundan dahi geçmezdi. Ancak kaderin cilveleri sonucu birkaç yıl içinde kendimi hiç beklemediğim ama beni çok da heyecanlandıran bir durumda bulmuştum.


Eşimin oralı olması sebebi ile bizim İspanya’da düğün yapma fikrimiz kendiliğinden gelişti. Şahsen benim daha önceden İspanyol düğünleri ile ilgili hiçbir fikrim yoktu. Çoğumuz film ve dizilerden Amerikan ya da İngiliz tarzı kutlamalara aşinayız. O yüzden bu fikir aklımıza ilk geldiğinde beni nasıl bir şeyin beklediğini bilmiyordum. Ondan birkaç ay öncesinde Türkiye’de de düğünümüz olduğu için bu düğünün de onun gibi olup olmayacağını merak ediyordum. Düğün günü gelip çattığında hiçbir ayrıntıyı kaçırmamak ve sonradan unutmamak adına olabildiğince çok fotoğraf çektirip not almıştım. İşte İspanyol düğünlerinde bana ilginç gelen 7 nokta:


Aman nazar değmesin!


1. Düğün günü hazırlıklar boyunca gelin ve damat birbirlerini görmüyorlar. Zira İspanyollar gelin ve damadın birbirini düğünden önce görmesinin uğursuzluk getireceğine inanıyorlar. Bu yüzden eşimle ben gelinlik seçerken ya da düğün öncesi kuaförde hazırlanırken hiç bir araya gelmedik. Peki ya düğün fotoğraflarını nasıl çektirdik? Fotoğraflar Türkiye’deki gibi nikahtan önce çekilmiyor. Nikah kıyılıyor, davetliler için uzun süren bir kokteyl veriliyor, siz de o sırada ister düğünün yapıldığı yerde ister farklı bir mekânda fotoğrafçınız ile çekim yapıyorsunuz.

2. Kokteyl demişken… Kokteyl en az bir saat sürüyor ve inanılmaz çeşitlilikte tapalar servis ediliyor. Öyle ki bunların hepsinden yiyen asıl düğün yemeklerine midesinde yer bırakamayabilir. Minik hamburgerlerden tutun karidese, peynir tabağından soslu midyelere kadar her şey var. Ve tabi ki sınırsız içki.3. Kokteyl bittikten sonra düğüne geçiliyor. Gelin, damat ve her iki tarafın anne babaları aynı masaya oturuyor. Yemek servisi başlıyor ve yemek yenirken – dikkat dikkat – sadece yemek yeniliyor! Hem yiyip hem dans etmek yok. Herkes kesintisiz bir şekilde rahat rahat yemeğini yiyor – hatta gelin ve damat bile! Biz Türkiye’deki düğünümüzde o kadar özenle seçtiğimiz yemeklerden bir lokma zor yemiştik. Düğünden önce bize getirilen yemeği de heyecandan yiyemediğimiz için o gün açlıktan bayılacaktık. İspanya’da ise acelesiz telaşsız sohbet ede ede yemeğinizi yiyebilirsiniz çünkü yemek kısmı 3 saat sürüyor. Yemeğin sonunda pasta kesiliyor (gerçek pasta) ve herkes gelin ve damada kadeh kaldırıyor. Bu pastayı yedikten sonra artık hazmetmek için dans edebilirsiniz. Bundan sonra yemek servis edilmiyor ama bar kısmı açık.


“Damadın dayısı Alfonso’dan mutlu çifte beşi bir yerde!”

4. Ya takılar? Altın takmak yok mu? Yok! Onun yerine iki farklı yöntem var. Birincisi, düğün boyunca insanlar yanınıza yaklaşıp sizi kutlayıp içinde para olan zarfları size şahsen verebilirler. Ya da… direkt sizin banka hesabınıza yatırıyorlar! Evet yanlış duymadınız. Günümüzde çiftler artık davetiyelerin üzerine banka hesap numarası da yazıp misafirlerinden parayı buraya transfer etmelerini istiyorlar. Misafirler bunu düğünden önce, düğün sırasında ya da sonrasında da yapabiliyorlar. 5. Düğünde misafirsiniz, sıcak geldi ve ceketinizi çıkarmak istediniz. Durun! İspanyol düğünlerinde erkek misafirlerin ceketini damattan önce çıkarması yasak. Geleneksel olarak önce damadın ceketini çıkarmasını bekliyorlar, sonra herkes rahat bir nefes alabiliyor.


6. Ve gelelim kadınların düğünlerdeki yüksek topuklularla imtihanına… Kaç kere topuklularınızı gecenin ilerleyen saatlerinde fırlatıp atmak istediniz ama yalınayak başı kabak kalmamak için yapamadınız? Gönlünüzce sabaha kadar dans etmeniz için İspanyollar düğünlerinde kadınlara parmak arası terlik hediye ediyorlar. Artık kimse sizi durduramaz :)
O zaman dans! O zaman renk!


7. Evlenen çiftin ilk dansından sonra insanları pistten indirebilene aşk olsun. İspanyolların saatlerce dur durak bilmeden dans etme kabiliyetleri var (Tamam, bizim Türkiye’deki akraba ve arkadaşlarımızın de saatlerce göbek atıp halay çekme kabiliyeti vardı ama bu ancak gece yarısına kadardı. Sonra herkese bir ağırlık çökmüştü ve evli evine dönmüştü). Genç yaşlı herkes pistte dönüp duruyor. Önce herkese hitap edecek klasikleşmiş İspanyol şarkıları çalınıyor (örneğin Manolo Escobar'dan Que Viva España). Sonra biraz daha gençlerin sevdiği popüler şarkılara geçiliyor. Bense düğünde saatlerce dans ettikten sonra yorgun düşüp bir köşede inanamayan gözlerle onları seyre dalmıştım. Düğün sabah saatlerinde bittiğinde ben de bitmiştim.


Tabi ki Türk düğünlerinin de yabancılara ilginç gelen birçok yanı var ve dansları, müziği, yemekleri, gelenekleri ile bizim düğünlerimiz de çok eğlenceli (Türkiye’deki düğünümüzde eşimin favori anı damat halayıydı. Neden mi? E bütün evlilik ritüelleri gelini şımartıyor (hamam, kına, evden alma, gelinlik giyme, takı takma, buketi atma vs, vs … Benim de bir halayım var en azından demişti, haklı :)) Dolayısıyla yazımın amacı daha iyi ya da daha kötü kıyaslaması yapmak değil, yalnızca kültürel farklılıkları paylaşmak. :)Dahasını merak ediyorsanız bizi Instagram'dan takip edebilirsiniz ve aşağıdaki linklerden diğer blog yazılarıma göz atabilirsiniz!


• Kokteyl, düğüne giriş, ilk dans ve pasta kesme gibi önemli anlarda hangi romantik İspanyol şarkılarını seçtik? Playlist önerilerimizi okumak için buraya tıklayın!


• Bir İspanyol ve bir Türk evlenirse kim kimin soyadını alıyor? İspanyolların enteresan soyadı kanunlarını öğrenmek için şuraya tıklayın!


• İspanyol düğünlerinde gelin ve damat nikah şekerlerini nasıl seçiyor, neler veriliyor? İlham almak için buraya tıklayın!


¡Adios!

Comments


ispanya profil yeni.jpg

İyi ki geldiniz!

Eğer İspanya'yı bir Türk ve İspanyol çiftin gözünden görmek istiyorsanız ve İspanyol mutfağı, kültürü, dili, filmleri ve müzikleri ile ilgili fikirlerimizi merak ediyorsanız, sizin de sevdiğiniz ve hayatınızı paylaşmak istediğiniz kişi yabancıysa, hayatta bizimkine benzer yollardan geçtiyseniz doğru yerdesiniz. Bu blog sizin için :) 

Yeni yazılarımız posta kutunuza gelsin!

Teşekkürler!

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
  • Pinterest
bottom of page