top of page

Eşiniz için eğlenceli bir hediye önerisi: Klasik Türk erkeği hediye seti!

Bence en çok sevilen ve hatırlanan hediyeler en çok emek verilenler oluyor, ne dersiniz? Şimdiye kadar aileme, arkadaşlarıma ve eşime verdiğim hediyeleri düşününce hep aklıma satın aldıklarımdan ziyade kendi yaptıklarım gelir. Her zaman olmasa da elimizden geldiğince bu tür hediyeler vermek çok güzel anılar bırakıyor. Bunları hazırlarken şahsen en zor kısmın fikir bulma aşaması olduğunu düşünüyorum. İlham alıp fikir bulduktan sonra gerisi geliyor. Eğer siz de bir hediye için fikir bulma aşamasında takıldıysanız size bizde hoş anılar bırakan, eşimin çok güldüğü bir hediyeyi anlatacağım :)


Bundan seneler önce o zamanki erkek arkadaşım, şimdiki eşim, Türkiye'ye ilk taşındığında doğum gününde ona farklı bir hediye vermek istedim. Bir tema belirleyip bununla alakalı birkaç küçük hediye vermeyi düşünüyordum. Nereden aklıma geldi hatırlamıyorum ama birden "klasik Türk erkeği seti" temalı bir kutu hazırlamaya karar verdim! "Klasik Türk erkeği" derken klişeleşmiş bir tipi kastediyorum. Bıyıklı, göbekli, arabesk müzik dinleyen, çay içmeyi seven, argo konuşan vs, vs. Tabi ki her Türk erkeği böyle değil (ve bu tipleme ne yazık ki her zaman "komik" imgeler çağrıştırmayabiliyor...) ama ben bu klişeyi yalnızca komik ya da enteresan yanlarıyla ele alıp eşime gösterecek, onu tabiri caizse, “Türkleştirecek” bir hediye kutusu hazırlamaya karar verdim.


Zaten bu tiplemeyi düşündüğümüzde aklımıza birçok şey geliyor. Ben de aklıma gelenlerden şunları seçmiştim:


- Bir müzik CD’si (Evet, o zamanlar hâlâ CD vardı :) Bu CD’ye arabesk değil ama Türk müziği tınıları olan bazı çok bilinen Türkçe şarkılar koydum ve albüm kapağı tasarladım)


- Recep İvedik DVD’si (Recep İvedik fan'ı değilim ama bu tiplemeyi bu karakter iyi bir şekilde özetliyor... Ben bu hediyeyi hazırlarken Recep İvedik filminin 4.sü çıkmıştı. İlk filmlerini bulamadığım için mecburen 4.yü almıştım. Şimdi en son kaçıncısı çıktı bilmiyorum…)


- Mavi’nin o zamanlar çıkardığı bir t-shirt (Bu t-shirt’ün üzerinde aslında bu tipleme yoktu, daha çok “İstanbul beyefendisi” şeklindeydi ama başka türlüsünü bulamadığım için bunu almıştım.)


- Tespih


- Takma bıyık


Aklımda olan ama o zaman sete koyamadığım şeyler de şunlardı:


- Çizgili pijama (mavi-beyaz renklerde “Gaffur” pijaması)

- Beyaz atlet

- Siyah çay ve çay bardağı

- Altın kolye

- Beyaz çorap


Bu liste böyle devam edebilir :)) Eminim sizin de aklınıza şimdiden birçok farklı obje gelmiştir.


Hatırlıyorum, bu hediyeyi verdiğimde eşim çok şaşırmıştı ve çok gülmüştü. Hâlâ da CD’yi arabada dinleriz, Recep İvedik’i birkaç kere izledik, t-shirt’ü giyiyor ve güzel bir anı olarak diğer şeyleri de saklıyoruz. Ayrıca yıllar içinde bunları kullanmanız için bazı fırsatlar da çıkabilir. Örneğin, Cadılar bayramı partilerine gitmeyi seviyorsanız, bu objelerle harika bir kostüm hazırlayabilirsiniz! :)


Ufak bir not: Tabi ki burada kastım eşimi değiştirmek, belli bazı kalıplara sokmak ya da kimseyle dalga geçmek değil. Çok bizden olan, ortak kültürümüze ait bir tiplemeyi objelerle anlatmak. Eğer sizin de eşiniz yabancıysa (ya da hatta Türk’se bile!) böyle bir hediye seti hazırlayabilirsiniz. Set gündelik eşyalardan oluştuğu için çok vaktimi almamıştı. Yalnızca şarkıları seçmek ve kapaklı bir albüm haline getirmek için biraz zaman ve emek gerekti ama sonuç kesinlikle buna değer :)


¡Adios!

Comments


ispanya profil yeni.jpg

İyi ki geldiniz!

Eğer İspanya'yı bir Türk ve İspanyol çiftin gözünden görmek istiyorsanız ve İspanyol mutfağı, kültürü, dili, filmleri ve müzikleri ile ilgili fikirlerimizi merak ediyorsanız, sizin de sevdiğiniz ve hayatınızı paylaşmak istediğiniz kişi yabancıysa, hayatta bizimkine benzer yollardan geçtiyseniz doğru yerdesiniz. Bu blog sizin için :) 

Yeni yazılarımız posta kutunuza gelsin!

Teşekkürler!

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
  • Pinterest
bottom of page