top of page

Yaz akşamlarının vazgeçilmez meyveli kokteyli SangriaSangria, bana (ve aslında İspanyol olan o olduğu için, eşime) en çok sorulan tariflerden biri. Türkiye’deki imajından dolayı çok merak ediliyor ve yapması çok zor zannediliyor. “Sangria” deyince aklımıza herkesin bilmediği, her yerde bulunmayan ama bulunan yerlerde de çok pahalıya satılan sofistike bir İspanyol kokteyli geliyor, değil mi? Halbuki, İspanya’da arkadaşlarla bir araya gelinen bir barbeküde ya da yazın festivallerde servis edilen, ne sofistike ne de pahalı olan bir kokteyl Sangria. Ve, sanılanın aksine, hazırlaması da çok hızlı ve kolay. Yalnızca hazırladıktan sonra birkaç saat buzdolabında soğumasını beklemeniz gerekiyor.Malzemeler: (6 kişilik)

- 1 şişe kırmızı şarap

- 1 kutu gazoz ya da kola

- 4 - 5 portakal (eğer hazır portakal suyu kullanacaksanız, gerek yok)

- İstediğiniz sulu mevsim meyveleri (en çok portakal, elma, armut, şeftali kullanılıyor. Bunlardan birer tane yeterli. Biz portakal ve yeşil elma kullandık.)

- 2 çay kaşığı tarçın

- 2-3 tarçın çubuğu


Yapımı:

Eğer hazır portakal suyu kullanmayacaksanız öncelikle portakalları sıkın. Sonra portakal suyunun içine kırmızı şarabı ve gazoz ya da kola’yı koyun. Dilediğiniz mevsim meyvelerinin kabuklarını soyup küp küp ya da küçük dilimler halinde kesip içine atın (eğer kabuklarını bardakların üzerinde dekoratif amaçlı kullanacaksanız, saklayın). Tarçını ve tarçın çubuklarını da ekleyin ve karıştırın. Soğuması ve tatların iyice birbirine karışması için buzdolabına koyun. Birkaç saat sonra Sangria’nız servise hazır!


Evde Sangria nasıl yapılır merak ediyorsanız YouTube videomuzu da izleyebilirsiniz :)


Süsleme önerileri:

Türkiye’deki düğünümüzde İspanyol kültüründen detaylar da olmasını istediğimiz için nikahtan önce verdiğimiz kokteylde misafirlere Sangria servis etmiştik. Hatta bu Sangria’lar eşimin tarifiyle yapılmıştı. Bahçede güneş batarken manzaraya karşı Sangria’larını yudumlayan misafirlerimiz çok mutlu olmuştu. Düğün ya da kokteyllerine farklı ve lezzetli bir detay eklemek isteyen çiftlere duyurulur! :)


Kokteylde Sangria’lar bu şekilde servis edilmişti. Siz de kullandığınız meyvelerin kabuklarını bu şekilde dekor olarak kullanabilirsiniz.Bizim evde yaptığımız Sangria’ları ben böyle süsledim ama siz nasıl isterseniz o şekilde yapabilirsiniz. Hepsi sizin yaratıcılığınıza kalmış :)


¡Buen provecho! Afiyet olsun!


Not 1: Sangria'nızı yudumlarken kendinizi İspanya'da hissetmek için İspanyolca en güzel soft şarkılardan seçtiğimiz YouTube şarkı listemizi buraya tıklayarak dinleyebilirsiniz!

Not 2: Klasiklerin dışına çıkan bir meyveli kokteyl yapmak istiyorsanız Beyaz Sangria tarifimizi deneyin. Tarifi şurada!

Not 3: İspanyolların yemeklerden sonra sindirime yardımcı olan leziz limonlu kokteylleri Sorbete de limon tarifimiz burada!Comments


ispanya profil yeni.jpg

İyi ki geldiniz!

Eğer İspanya'yı bir Türk ve İspanyol çiftin gözünden görmek istiyorsanız ve İspanyol mutfağı, kültürü, dili, filmleri ve müzikleri ile ilgili fikirlerimizi merak ediyorsanız, sizin de sevdiğiniz ve hayatınızı paylaşmak istediğiniz kişi yabancıysa, hayatta bizimkine benzer yollardan geçtiyseniz doğru yerdesiniz. Bu blog sizin için :) 

Yeni yazılarımız posta kutunuza gelsin!

Teşekkürler!

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
  • Pinterest
bottom of page