top of page

İspanyolların şampanya ve limonlu kokteyli: Sorbete de LimonBizde yemeklerden sonra ikram edilen çay, kahve gibi ya da sindirime yardımcı maden suları gibi İspanyolların da yemeklerden sonra sindirim için ikram ettikleri içkiler var. Restoranlarda veya İspanyol evlerinde ya “chupito” denilen shot bardaklarında çeşitli likörler servis ediliyor (bitkisel olan “licor de hierbas”, kremalı olan “crema de orujo”, kahveli olan “licor de cafe” ve üzümden yapılan “pacharan” gibi değişik likör çeşitlerine rastlayabilirsiniz) ya da Sorbete de limon gibi kokteyl tarzı içkiler sunuluyor. Tat ve görünüş olarak benim favorim Sorbeteler :) Eğer siz de misafirlerinize orijinal ve lezzetli bir şeyler sunmak istiyorsanız Sorbete de limon tam size göre. Hem tadı harika hem de sunumu için birbir türlü dekorasyon fikri bulabilirsiniz. Yapımı da çok hızlı ve kolay.


Malzemeler: (4 kişilik)


- 1 litre şampanya

- 1 litre limonlu dondurma ya da sorbe

- Süsleme için 1-2 adet sarı veya yeşil limon


Yapımı:

Yapmaya başlamadan önce şampanyayı iyice soğuması için 20 dakika kadar buzlukta bekletin ve servis edeceğiniz bardakları da soğuması için buzdolabına koyun. Bunlar soğurken bir limonu alıp kabuklarını soymaya başlayın. Fotoğraflardaki gibi ince ince soyabilmek için bir alet var (tam adını bilemiyorum ama internetten meyve süsleme seti olarak bulup almıştım). Eğer evinizde bu yoksa küçük bir rende rende ile de ince ince yapabilirsiniz. İstediğiniz kadar yaptıktan sonra diğer limonu alıp ince ince dilimleyin. Bunlar bardakların üzerine süs olarak konacak, o yüzden bir tarafını biraz kesin.Son olarak limonlu dondurmanızı (ya da sorbenizi) ve buzlukta beklemiş olan şampanyanızı (isterseniz içine biraz da ince ince soyduğunuz limon kabuklarından da ekleyerek) bir kaba koyun ve rondoda 2-3 dakika öğütün. Karışımınız bol köpüklü bir sıvı haline gelecek. Güzel bir karafa ya da sürahiye koyup servis edebilirsiniz. Bardaklarda servis edecekseniz üstüne ince limon kabuklarından ve bir dilim limon koymayı unutmayın. Bizde nane yoktu ama nane yaprakları da çok şık bir şekilde içeceğinizi tamamlayabilir.


Eğer Sorbete’nin köpüğü gittiyse veya az olduysa merak etmeyin, biraz buzdolabında bekletin, sıvı altta kalacak ve bütün köpükler yüzeye çıkıp kalın bir katman oluşturacaklar :)


İşte bu kadar! Hem göze hem de damak tadımıza hitap eden Sorbete de limon hazır!
Sorbete de limon'un yapılışını videomuzdan da izleyebilirsiniz :)


¡Salud! Şerefe!


Not 1: Eğer İspanyolların en sevilen kokteyli klasik Sangria'nın tarifini merak ediyorsanız, buradan

okuyabilirsiniz!


Not 2: Klasik Sangria'nın biraz dışına çıkıp daha yeni ama en az onun kadar leziz Beyaz Sangria tarifini denemek isterseniz tarifi şurada!


Not 3: Sorbete'nizi yudumlarken kendinizi İspanya'da hissetmek için İspanyolca en güzel soft şarkılardan seçtiğimiz YouTube şarkı listemizi buraya tıklayarak dinleyebilirsiniz!

Comments


ispanya profil yeni.jpg

İyi ki geldiniz!

Eğer İspanya'yı bir Türk ve İspanyol çiftin gözünden görmek istiyorsanız ve İspanyol mutfağı, kültürü, dili, filmleri ve müzikleri ile ilgili fikirlerimizi merak ediyorsanız, sizin de sevdiğiniz ve hayatınızı paylaşmak istediğiniz kişi yabancıysa, hayatta bizimkine benzer yollardan geçtiyseniz doğru yerdesiniz. Bu blog sizin için :) 

Yeni yazılarımız posta kutunuza gelsin!

Teşekkürler!

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
  • Pinterest
bottom of page