top of page

İspanya'da ne yenir? "Menu del dia" ya da günün menüsünde neler olur?


İspanya günlük yemek menüleri

İspanya’ya gideceklerin aklındaki ilk sorulardan biri “İspanya’da ne yenir?” Muhtemelen ikincisi de “Aç kalır mıyız?” :))


Dürüst olmam gerekirse ben İspanya’ya ilk gittiğimde biraz aç kalmıştım. Bu İspanya’ya özgü bir şey değil, ne zaman farklı ülkelere gitsek denediğimiz yemeklerin ne olduğunu tam bilmediğimiz için memnun olup olmamamız şansa kalıyor. Tanımadığınız bir yerde, eğer size yol gösterecek biri yoksa güzel bir yer bulup damak tadınıza uygun yemekler seçmek zor olabiliyor. Tanıdık birileri olsa bile zor çünkü hiç tatmadığınız, alışkın olmadığınız şeyleri tadacaksınız. Ben farklı kültürlerden farklı yemekleri (hatta çoğu kişinin yemeği aklından bile geçirmeyeceği şeyleri) denemeyi seven biriyim ama benim için bile bir alışma süreci geçmesi gerekiyor. O yüzden İspanya'da da yemekleri önce yadırgamıştım. Fakat sonradan İspanya’da daha çok zaman geçirdikçe, farklı yemekler tattıkça ve favori restoranlar edinmeye başlayınca İspanyol mutfağını gerçekten çok sevdim. Türk mutfağı tabi ki her zaman kalbimde bir numara ama İspanyol mutfağı da ikinci.


Neden “menu del dia” tarzı restoranlar tercih edilebilir?


Aslında İspanya’nın tapas barları meşhurdur (tapas muhakkak deneyin!) ama "sadece minik minik tapalar değil, bizimkine benzer bir formatta yemek yemek istiyorum" diyorsanız “menu del dia” sunan restoranları tercih edin derim çünkü "menu del dia," yani günün menüsü, İspanya'da doymak isteyenleri hayal kırıklığına uğratmayacak bir seçenek ve fiyatı da diğer restoranlara göre çok daha uygun. Dahası, bu restoranları nereye giderseniz gidin ülkenin her yanında bulabilirsiniz, o yüzden bu bilgilerin çok işinize yaracağına inanıyorum.


Primer plato


Birçok restoranın sunduğu bu "menu del dia"da neler olur? Önce "primer plato" denilen başlangıç tabaklarından biri seçilir (bunu aslında başlı başına bir ana yemek olarak bile düşünebilirsiniz). Benim seçtiğim menü Kuzey İspanya’dan, dolayısıyla menüde çok deniz ürünü var. İspanya’da her yerde deniz ürünleri bolca yenir ancak bölgeye göre yiyecekler ve pişiriliş şekilleri değişiklik gösterir (ama genel olarak menüdeki kısımlar aynıdır).


Paylaştığım menüde başlangıç olarak sunulan yemeklere sırasıyla bir bakalım:


- Patatesli ahtapot (Patatas con pulpo)

- Asturias usulü domuz etli fasulyeli yahni (Fabada Asturiana) (Bu yahni başka malzemelerle de yapılıyor)


Fabada Asturiana
Fabada Asturiana

- Spagetti bolonez (Espaguetis Boloñesa)

- Mantar salatası (Ensalada templada de setas)

- Karışık paella (Paella mixta) (paella normalde ana yemekse çok büyük porsiyonlarda gelir, burada servis edilen daha küçük olabilir. Ve İspanyollar paella’yı asla akşam yemeğinde yemezler. Çok doyurucu olduğu için sadece öğlenleri yerler. Akşam yemeğinde paella servis eden restoranlar turist avlamaya çalışıyordur.)

- Rus salatası (Ensalada Rusa) (İspanyollar bu salatayı içine ton balığı, yumurta, közlenmiş kırmızı biber gibi ek malzemeler koyarak yaparlar)


Segundo plato


Bundan sonra "segundo plato" olarak geçen ana yemek seçilir. Bu menüde ana yemek olarak sunulanlar:


- İçinde domuz eti ve peynir de olan kırmızı etten yapılma şinitzel (Cachopo de ternera)


Cachopo
Cachopo

- Cabrales küflü peynirli bonfile (Escalopines al Cabrales) (bu peynir İspanya’da pek meşhurdur. Baskın tadı olan peynirleri seviyorsanız İspanyol peynirlerini mutlaka deneyin)

- Tavuk göğüs (Pechuga de pollo)

- Kızarmış morina balığı (Fritos de Bacalao) (Bu balık Türkiye’de alışkın olmadığımız bir tür ama İspanyollar çok yiyorlar. Tadı da gayet güzel.)

- Levrek ızgara (Lubina a la plancha)


Bebidas


Geçelim içeceklere… Yemeğin yanında su (agua) ya da restoranın seçtiği bir şişe şarabı (vino de la casa) alabilirsiniz (alkolün İspanya'da ne kadar ucuz olduğunu buradan anlayabilirsiniz) Özellikle Kuzey İspanya’da porsiyonlar çok büyüktür. Hem gelen yemekler hem de şarap bolca servis edilir.


Postre


Ve en sonunda da "postre" yani tatlı ya da kahve alıp menünüzü sonlandırabilirsiniz. Bu restoranın menüsünde tatlı ya da kahve dense de genellikle restoranlar hem tatlı hem de kahve ya da çay servis ederler. Buradaki menüde bir şey yazmamışlar ama genelde servis edilen tipik İspanyol tatlıları şunlardır:

Flan de queso (peynirli krem karamel ̶ favorim!), natillas (bir tür muhallebi), arroz con leche (sütlaç), crema catalana (yine muhallebi benzeri), tarta de queso (cheesecake), helado (dondurma), fruta de temporada (mevsim meyveleri) ve puding.


İspanyol sütlacı arroz con leche
İspanyol sütlacı Arroz con leche

En altında yazan kural ise menüyü paylaşmayın diyor. Ama bu kadar yemeği ben yiyemem ki, ne yapayım diyorsanız, yarım menü de alabilirsiniz. Tam menü €14 iken, yarım menü €9.


“Hasta fin de existencias” ise stoklar tükenene kadar bu yemekleri servis edeceğiz demek. Hızlı davranan yemekleri kapar :)


Gördüğünüz gibi İspanya’da aç kalmamak mümkün :) Yalnızca önceden biraz araştırma yapmak ve kelime öğrenmek lazım. Genelde menülerde kırmızı et, tavuk ve vejetaryen seçenekler bulunuyor. Herkese uygun bir şeyler var.


Bu arada, İspanya’da Amerika’da olduğu gibi bahşiş hesaba eklenip gelmiyor ya da sizden 10-20% oranında bahşiş vermeniz beklenmiyor. Genelde 1 euro kadar bir bahşiş bırakabilirsiniz.


Hepsi bu kadar, bunca yemeğin ardından da uzuuun, güzel bir yürüyüş yapmayı unutmayın :)


• İspanya'da ziyaret ettiğimiz "menu del dia" restoranlarını ve daha fazlasını izlemek isterseniz İspanya vloglarımıza buradan ulaşabilirsiniz.¡Buen provecho! Afiyet olsun!Comments


ispanya profil yeni.jpg

İyi ki geldiniz!

Eğer İspanya'yı bir Türk ve İspanyol çiftin gözünden görmek istiyorsanız ve İspanyol mutfağı, kültürü, dili, filmleri ve müzikleri ile ilgili fikirlerimizi merak ediyorsanız, sizin de sevdiğiniz ve hayatınızı paylaşmak istediğiniz kişi yabancıysa, hayatta bizimkine benzer yollardan geçtiyseniz doğru yerdesiniz. Bu blog sizin için :) 

Yeni yazılarımız posta kutunuza gelsin!

Teşekkürler!

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
  • Pinterest
bottom of page