top of page

7 adımda İspanyol işi peynir tabağı nasıl yapılır?Peynir tabağı deyince aklınıza ne geliyor? Benim aklıma masaya oturup yavaş yavaş, keyfini çıkara çıkara, sohbet eşliğinde, şarabımı yudumlayarak, masadakilerle paylaşarak yiyeceğim bir tabak geliyor. Tam İspanyol işi. Eğer siz de evde hem gözünüzü hem midenizi doyuracak harika bir İspanyol peynir/şarküteri tabağı nasıl yapılır merak ediyorsanız ve İspanyol eşimden tüyolar almak istiyorsanız okumaya devam edin! (Dileyenler buradan direkt yapılış videosunu da izleyebilirler)


İspanya ve peynir


Kuzey İspanya'da masamıza gelen bir peynir tabağı

İspanya’da birbirinden nefis birçok peynir çeşidi üretiliyor. Mavi küflü peynirleri Cabrales, ülkemizde de satılan Manchego ya da benim favorim olan füme edilmiş, paprikalı peynirleri Pitu Afuegau gibi… Dolayısıyla benim de peynir tabağıyla tanışmam İspanya’ya yaptığımız bir geziye denk geldi. Normalde peynir tabaklarıyla pek aram yoktu ama İspanya’da fikrim tamamen değişti.


Dürüst olmam gerekirse fikrimi değiştiren şey İspanyolların muazzam sunumları ya da zengin yiyecek çeşitliği değildi. Gittiğimiz restoranlarda peynir tabağı istediğimizde çok sade bir beyaz tabak üzerinde birkaç çeşit İspanyol peyniri, biraz kraker, bir parça da Membrillo (ayva ezmesi) getiriyorlardı. Yani Pinterest’te gördüğünüz ya da bizim burada yaptığımız ihtişamlı peynir tabaklarıyla hiç alakası yoktu… ama peynirlerin tadı şimdi bile düşününce ağzımı sulandırıyor. İspanyolların peynirlerinin hepsinin tadı birbirinden güzel. Sanırım bu yüzden de çok seviyorlar ve her öğün peynir tüketiyorlar. Mesela, benim eşim her İspanya’dan dönüşte bavulunda kilo kilo İspanyol peynirlerinden getiriyor. Ama merak etmeyin, peynir tabağında illa belli bir yere ait peynirleri kullanmak zorunda değiliz. Bize hoş gelen yerli ve yabancı peynir çeşitlerini peynir tabağımızda kullanabiliriz. Biz de evde hazırladığımız peynir tabağında Türkiye’de bulabildiğimiz peynirleri kullandık.


Şimdi geçelim peynir tabağımızın hazırlanışına ve önerilerimize…


1. Hangi peynirleri seçelim?


Dediğim gibi peynir seçerken yerli ya da yabancı olması fark etmez. İstediğiniz peynirleri seçebilirsiniz fakat tadı daha yoğun olan (küflü peynir gibi) peynirlerle tadı daha hafif olan (kaşar gibi) peynirleri seçip koymanız tabağınızın daha çeşitli ve zengin olmasını sağlar.


Biz burada yaptığımız peynir tabağında şu peynirleri kullandık:

• Camembert

• Kimyonlu Gouda

• Mimolette

• Manchego (İspanyol peyniri)

• Cheddar

• Parmesan

• Blue cheese (küflü peynir)

(Bunların hepsini Türkiye’de büyük marketlerde bulabilirsiniz.)


2. Peynirlerin sunumu nasıl olmalı?


Peynirlerinizi seçtikten sonra peynirin şekline ya da yumuşaklığına göre değişik şekillerde kesin. Peynirleri üçgen, dikdörtgen ya da küçük küpler halinde kesip sunmanız tabağınızı görsel olarak zenginleştirecek. Malzemeleri çok büyük boyutlarda kesmeyi ben tercih etmiyorum. Malzemelerin misafirlerin direkt tabaktan alıp tek lokmada yiyebilecekleri büyüklükte olmasında fayda var. Bıçak, çatal arayışına girmelerine gerek kalmaz böylelikle.


3. Tuzlu atıştırmalıklar


Peynirlerin yanına tadı yakışacak tuzlu atıştırmalıklar ayarlayın. Bunlar kraker, grissini ve benzerleri olabilir (yine çeşitlilik katmak için krakerleri kare, dikdörtgen, çubuk gibi farklı şekillerden ya da sade veya tohumlu/tahıllı gibi farklı tatlardan seçebilirsiniz).


Kraker dışında tadı peynirlerle güzel gidebilecek tuzlu atıştırmalık olarak siyah/yeşil zeytin (çekirdeksiz olması bence daha iyi, misafirlerin çekirdekleri nereye atacaklarıyla uğraşmamaları için), turşu (biz dilim dilim, diagonal keserek çubuk turşusu kullandık), salam ya da pastırma gibi dilimlenmiş etler ve kuruyemiş (biz tercihimizi cevizden yana kullandık) koyabilirsiniz.


İsteyenler yeşillik ya da cherry domates de koyabiliyor ama ben peynir tabağının salata görüntüsüne bürünmesini pek sevmiyorum. Yine de kararı siz damak tadınıza göre vereceksiniz tabi ki, olmaz diye bir kural yok :)


4. Tatlı atıştırmalıklar


Yine sevdiğiniz tatlı krakerlerden kullanabilirsiniz (biz İspanya’dan getirdiğimiz kuru üzümlü ufak ekmekler kullandık). Bunun dışında meyve (elma, üzüm ya da tadı peynirle hoş gelen dilediğiniz meyve çeşitleri) kullanabilirsiniz. Meyveleri taze olarak da kurutulmuş olarak da sunabilirsiniz. Biz siyah üzüm ve kuru kayısı kullandık.


5. Tabağınızda İspanyol esintileri


İspanyol ayva ezmesi Dulce de Membrillo
İspanyol ayva ezmesi Dulce de Membrillo

Buraya kadar hepsi bilindik ve kolay şeyler. Şimdi size peynir tabağınızı bir üst seviyeye taşıyacak ve İspanyol esintisi katacak iki ufak tarif vereceğim: Membrillo (ayva ezmesi) ve Datiles Rellenos (hurma dolması).


Yazımın başında Membrillo (ya da uzun adıyla “Dulce de Membrillo”)’ya biraz değinmiştim. İspanyol peynir tabaklarında peynirden başka hiçbir şey olmasa da bu olur demiştim. Peki bunu nerden bulacağız? İspanya’da bu marketlerde satılıyor ama Türkiye’de hiç görmedim. Aslında gerek de yok çünkü yapması kolay. Eğer blog yazımdan tarifi okumak isterseniz hemen buraya, YouTube videosunu izlemek isterseniz de hemen aşağıya bakabilirsiniz:
Membrillo’nuzu yaptıktan sonra istediğiniz büyüklükte dilimleyip peynir tabağınıza ekleyebilirsiniz.


Diğer tarifimiz ise daha da kolay! Birkaç dakikada şipşak yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan şeyler hurma (isterseniz büyük Medjool hurmalarından kullanabilirsiniz), krem peynir (dilediğiniz herhangi bir krem peynir olur) ve iç ceviz.


İspanyol hurma dolması Datiles Rellenos için gereken malzemeler
İspanyol hurma dolması Datiles Rellenos için gereken malzemeler

Önce hurmaları dikey olarak yarıdan kesiyoruz (ama tam ayırmıyoruz). Çekirdeğini çıkarıyoruz ve içini bir çay kaşığı kadar krem peynirle dolduruyoruz. En sonunda içine ceviz koyuyoruz. Bitti! Krem peynir ve ceviz hurmanın karamelize tadını dengeliyor ve şahane bir lezzet bombası ortaya çıkıyor! Ufak hamburgerleri andıran bu tatlı peynir tabağımıza çok güzel bir detay katıyor…


İspanyol hurma dolması Datiles Rellenos
İspanyol hurma dolması Datiles Rellenos

6. Sunum


Geldik peynir tabağı hazırlamanın en artistik kısmına… Burada malzemelerin yerlerini ayarlamak, desen yaratmak size kalmış. Biz bambu bir tepsi/tabak seçtik. Ama ahşap ya da mermer bir kesme tahtası kullanmak da çok hoş olabilir. Bizim sunum yapacağımız ahşap tabağımız yuvarlak olduğu için eşim malzemeleri saat şeklinde (ya da pizza dilimleri gibi) koymak istedi. Böyle organize ederek hem birçok malzemeyi tabağa sığdırdık hem de karmaşık, dağınık bir görüntü yaratmamış olduk (bazı peynir tabakları gerçekten göz yoruyor).


• Önce dilimlediğimiz/kestiğimiz peynirleri tabağa şeritler halinde yerleştirdik.

• Sonra bunların sağına ve soluna o peynire ne yakıştırıyorsak o malzemeleri koyduk (yine aynı şekilde, şerit halinde).

• Etleri (salam ya da pastırma gibi) direkt yatay olarak değil, her birini katlaya katlaya aralara sıkıştırdık ve böylelikle tabağımıza 3 boyut kattık.

• En son tabakta kalan boşlukları ceviz ya da minik krakerlerle doldurduk.

• Grissini gibi uzun çubuklar kullanacaksınız bunlar tabakta yatay konduğunda çok yer kaplayacağından bunları güzel cam bir bardağa dikey olarak koyup peynir tabağınızın gerisinde sunabilirsiniz.

• Dilerseniz tabağın yanına misafirleriniz için ufak renkli kürdanlar koyabilirsiniz. El ile alıp yemektense tabaktan dilediklerini kürdan ile alıp rahatça yiyebilirler.


7. Şarap


Peynir tabağı deyince aklıma direkt beyaz şarap geliyor. Favorim ise İspanya'nın Galiçya bölgesinde üretilen Albariño şarabı. Eğer İspanya'ya giderseniz ya da giden birini tanıyorsanız oradan alıp getirebilirsiniz. Türkiye'de bu şarap nerede satılır ya da satılır mı bilemiyorum ama bence sizin hoşunuza giden herhangi bir beyaz şarapla da peynir tabağınızı keyifle tüketebilirsiniz.


İşte bu kadar!Hazırladıktan sonra eşim de ben de gözlerimize inanamadık. O kadar güzel ve iştah açıcı oldu ki çekim boyunca bir şeyler yememek için kendimizi zor tuttuk. Ağzımız sulanarak çekimleri tamamladık ve yemeğe koyulduk. Göründüğünden çok daha doyurucu olduğunu söyleyebilirim. Öyle ki biz bir öğünde bitiremedik.


Bu tabağın yapılışını YouTube videomuzdan sevgili İspanyol eşimin anlatımıyla izleyebilirsiniz!Eğer siz de evde bunu denerseniz bana Instagram üzerinden fotoğrafınızı göndermeyi ya da @meetmeinmadridxo olarak bizi de tag'lemeyi unutmayın!


¡Salud! Şerefe!

Comments


ispanya profil yeni.jpg

İyi ki geldiniz!

Eğer İspanya'yı bir Türk ve İspanyol çiftin gözünden görmek istiyorsanız ve İspanyol mutfağı, kültürü, dili, filmleri ve müzikleri ile ilgili fikirlerimizi merak ediyorsanız, sizin de sevdiğiniz ve hayatınızı paylaşmak istediğiniz kişi yabancıysa, hayatta bizimkine benzer yollardan geçtiyseniz doğru yerdesiniz. Bu blog sizin için :) 

Yeni yazılarımız posta kutunuza gelsin!

Teşekkürler!

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
  • Pinterest
bottom of page