top of page

İspanyolca öğrenmeye başlamak için 6 neden


photo by Elevate

Bugünlerde etrafınızda ne kadar çok İspanyolca öğrenmek isteyen kişi var fark ettiniz mi? Eskiden İngilizceden sonra genellikle Almanca ya da Fransızca öğrenilirdi. Benim okuduğum okulda da bu iki dil öğretiliyordu, seçim yapmak için fazla düşünmeye gerek yoktu. Fakat gitgide insanlar İspanyolca’ya rağbet etmeye başladılar (ben de dahil :) Belki siz de ikinci bir dil öğrenmek istiyorsunuz fakat hangisini seçmek istediğinize karar veremiyorsunuz. O zaman yaptığım listeye göz atabilirsiniz!


1.

Dünyada ana dil olarak konuşan sayısının en fazla olduğu üç dil hangisi biliyor musunuz? Bir durup düşünün, tahmin etmeye çalışın… Ben bu soruyu ilk duyduğumda yanlış cevap vermiştim ve de çok şaşırmıştım çünkü birinci olan Çincenin ardından İspanyolca ikinci! Evet, yanlış duymadınız. Büyük ihtimalle seçiminizi İngilizceden yana kullanmıştınız, değil mi? Ama hayır, İngilizceyi anadili olarak konuşanlar üçüncü sırada geliyor. Bence bu bile tek başına İspanyolca öğrenmek için yeterli bir sebep. Dünya’da bu dili konuşarak iletişim kurabileceğiniz kaç kişi var bir düşünsenize! (Cevap vereyim: 450 milyon! Ve yabancı dil olarak öğrenip konuşanlarla birlikte bu sayı 577 milyona çıkıyor…)


2.

Peki bir de İspanyolcanın resmi dil olduğu ülkelere bir göz atalım. İspanyolca tam yirmi bir ülkede resmi dil olarak kabul edilmiş durumda. Bu ülkeler: İspanya, Meksika, Kolombiya, Arjantin, Peru, Venezuela, Şili, Ekvador, Guatemala, Küba, Bolivya, Dominik Cumhuriyeti, Honduras, Paraguay, El Salvador, Nikaragua, Kosta Rika, Porto Riko, Panama, Uruguay, Ekvator Ginesi. Sonuç olarak, yapılan hesaplamalara göre Güney Amerika nüfusunun yüzde 60'ı İspanyolca konuşuyor.


Bu arada, Amerika Birleşik Devletleri'nin resmi bir dili yok ve ülkede aşağı yukarı 430 farklı dilin konuşulduğu söyleniyor fakat konuşan kişi sayısına baktığınızda ülkede İngilizcenin ardından İspanyolca geliyor. Yapılan araştırmalara göre ABD'de anadili İspanyolca olan 43 milyon insan var. İkidilli olarak İspanyolca konuşanlar ise 12 milyon. Bu yüzden de çoğu okulda ilk yabancı dil olarak İspanyolca öğretiliyor. Geçmiş yıllarda eşim ve ben ABD’nin güneyinde Miami’ye seyahat ettiğimizde etrafta İngilizceden çok İspanyolca duymuştuk. Eşim İspanyolca konuşarak her şeyi çok daha rahat bir şekilde halletmişti.


Eğer başka kıtalara bakacak olursak, uzun yıllar İspanyol İmparatorluğunun bir parçası olan Filipinler'de de halen İspanyolca konuşulan diller arasında. İspanya'nın Afrika'daki topraklarına komşu olan Fas'ta da İspanyolca konuşanların olduğu biliniyor. Yani kısacası, nerede olursanız olun, İspanyolca bilenin sırtı yere gelmez!


3.

Eğer bu yazıyı okuyorsanız büyük ihtimalle İngilizce biliyorsunuz ve ikinci bir dil olarak neyi seçeceğinize karar veremiyorsunuz. Size iyi bir haber vereyim; İspanyolca öğrenmek İngilizce biliyorsanız çok çok daha kolay. Ben de halihazırda İspanyolca öğrenen biri olarak ve kendi deneyimimden yola çıkarak şunu söyleyebilirim: Bazen bir kelimenin İspanyolcası aklıma gelmiyor, ya da o kelimeyi hiç bilmiyorsam, o kelimenin İngilizcesini alıp sonuna “o” ya da “a” ekliyorum, İspanyolca oluyor! :) Biliyorum komik ama şaka değil! Örneğin kelime bilgisi anlamında “vocabulary” İspanyolcada “vocabulario”. İnglizcedeki “delicious” İspanyolcada “delicioso” ya da “deliciosa”. Bunu gibi o kadar çok kelime var ki. Bir kelimeyi bilmediğiniz yerde biraz risk alıp şansınızı deneyebilirsiniz :) Belki diyeceksiniz ki, Avrupa’daki birçok dil zaten birbirine benziyor, İspanyolca da bunlardan biri. Katılıyorum ama dediğim gibi Almanca da öğrenmiş biri olarak İspanyolcayı daha kolay buluyorum. Almanca öğrenenler bilirler, herkesin başının belası feminen, maskülen ve nötr artikeller vardır ve bunlar devamlı değişir durur. İspanyolca’da en azından yalnızca feminen ve maskülen var. Buna da şükür.


4.

Peki İspanyolcanın sadece Latinceden değil aynı zamanda Arapçadan da etkilenerek bugünkü halini aldığını söylesem? Araştırmalara göre İspanyolcadaki 4000 kadar kelime Arap kökenli. Nedeni ise 711 yılında Arapların İber yarımadasına gelerek buranın kuzeyi hariç neredeyse tamamını işgal etmeleri ve aşağı yukarı 800 yıl boyunca burada hüküm sürmeleri. "Al-Andalus" adını verdikleri bu yerde (ki günümüzde de İspanya’nın güney bölgesine "Endülüs" ya da onların deyimiyle “Andalucia” deniyor) hem mimari ve kültürel hem de dilsel olarak izlerini bırakmışlar. Peki bunun bize ne yararı var? Türkçe de Arapçadan çokça etkilenmiş bir dil olduğu için İspanyolca ve Türkçe'de aslında birçok ortak kelime var. Örneğin, dilimizdeki “pantolon” İspanyolcada “pantalon”. “İnşallah” ise “Ojala” olarak İspanyolca'da geçiyor. Bunun gibi daha birçok örnek mevcut. Dolayısıyla İspanyolca öğrenmek tahmin ettiğinizden daha kolay olabilir :)


5.

Eğer İspanya’da yaşamak ya da çalışmak istiyorsanız size bir iyi ve bir kötü haberim var. İyi haber, insanlar gerçekten çok samimi ve esprili. Size yardımcı olabilmek için her türlü yolu deniyorlar. Kötü haber ise, İngilizce’yi bilen ya da iyi konuşan pek az kişi var. Dolayısıyla işlerinizi İngilizce yürütmek hayali kuruyorsanız bence çok geç olmadan İspanyolca öğrenmeye başlayın.


6.

Bence İspanyolcanın son zamanlarda bu kadar sevilmesi ve merak edilmesindeki en büyük sebep “soft power”ını arttırmasıyla oldu. “Soft power”ı Türkçe’ye “yumuşak güç” olarak çevirsem bile pek bir anlam ifade etmeyecek sanırım, o yüzden şöyle açıklayayım. “Soft power” bir ülkenin siyasi veya askeri gücü ile değil de kültürel öğeleriyle dünya üzerindeki etkisini arttırması anlamına geliyor. İspanya’nın da bence soft power’ı dünya genelinde çok etkili. Gerek müzikleriyle, gerekse dizileriyle Türkiye’de de birçok kişi eskisine göre çok daha fazla bir şekilde bu dile ve kültüre maruz kalıyor. Bu tabi ki kötü bir şey değil. Günümüz dünyasında kültürlerin etkileşimi hem kaçınılmaz hem de zenginlik yaratan bir şey. Biz de müziklerini dinlediğimiz, danslarını izlediğimiz, yemeklerini tattığımız bu kültürü merak ediyoruz. Ve tabi ki dillerini bildiğimizde bunların hepsi daha da anlam kazanıyor...

Peki benim İspanyolca öğrenmeye başlama sebebim bunlar mıydı? Hem evet, hem hayır! Tabi ki bunların hepsi beni mantıken öğrenmeye teşvik eden unsurlar fakat öğrenmemin en büyük sebebi kişisel sebepler :) Eşimin İspanyol olmasının yanı sıra aile ve arkadaşlarının çoğunun da İngilizce bilmemesi benim İspanyolca öğrenmeye iten etkenler. Şimdi yavaş yavaş da olsa öğrendikçe bu dil daha da hoşuma gidiyor çünkü bu şekilde eşimin gözüyle dünyayı görmeye biraz daha yaklaşıyorum ve içinde büyüdüğü kültürü daha iyi tanıyorum. Komik kelimeler öğrendikçe İspanyolların bu kadar esprili olmasının bu dilden kaynaklandığını düşünüyorum (ya da belki de İspanyollar esprili olduğu için dilleri de böyle olagelmiştir?) Sonuç olarak, sebebiniz ne olursa olsun İspanyolca öğrenenleri hayal kırıklığına uğratmayacak kadar güzel ve eğlenceli bir dil. Öyleyse ¡Vamos a aprender Español!


Sizin İspanyolca öğrenme sebepleriniz neler? Aşağıdaki yorumlarda veya Instagram'da düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.


Not - 1: Eğer Türkçe'de karşılığı olmayan 9 İspanyolca kelimeyi merak ediyorsanız buradan görebilirsiniz!


Not - 2: Bir İspanyol ile evli bir Türk olarak benim gözümden Türk ve İspanyol kültürleri arasındaki 6 farkı merak ediyorsanız şuraya tıklayın!


¡Adios!
Comments


ispanya profil yeni.jpg

İyi ki geldiniz!

Eğer İspanya'yı bir Türk ve İspanyol çiftin gözünden görmek istiyorsanız ve İspanyol mutfağı, kültürü, dili, filmleri ve müzikleri ile ilgili fikirlerimizi merak ediyorsanız, sizin de sevdiğiniz ve hayatınızı paylaşmak istediğiniz kişi yabancıysa, hayatta bizimkine benzer yollardan geçtiyseniz doğru yerdesiniz. Bu blog sizin için :) 

Yeni yazılarımız posta kutunuza gelsin!

Teşekkürler!

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
  • Pinterest
bottom of page