top of page

İspanyolların enfes sarımsaklı kış çorbası: Sopa CastellanaKış gelmişken, havalar soğumuşken ve karantina sebebiyle hepimiz evlerimize çekilmişken içimizi ısıtacak lezzetli bir İspanyol çorbası yapalım istedik. Çok malzeme gerektirmeyen ve yapımı da çok kolay olan Sopa Castellana (ya da Sopa de Ajo) tarifini yapıp videosunu çekmeye karar verdik. Eşimle bu tarif videosunu çekerken ben de bu arada eşimden çorba hakkında birkaç şey öğrendim ve sizlerle de paylaşmak istedim.


Sopa Castellana İspanya’nın ortasındaki “Castilla” bölgesinden geldiği için bu adı taşıyormuş ve İspanya’nın geleneksel yemeklerinden biriymiş. Aslen doğada koyun otlatan çobanların yanlarına aldıkları basit birkaç malzemeyle gittikleri yerde kolayca yapıp yiyebilecekleri, uzun uzun hazırlık gerektirmeyen, doyurucu bir yemek olarak ortaya çıkmış. Gerçekten de hem yaparken hem de yerken bunu gözümde canlandırmak hiç zor olmadı. Kırlarda gezip de yorulduğumda ben de böyle sıcak ve tok tutan bir yemek yemek isterdim herhalde… Bunları öğrenmeden önce de ben bu çorbayı seviyordum ama öyküsünü öğrendikten sonra daha da çok sevdim.


Şimdi gelelim yapımına…


Malzemeler (2 kişilik)

- 4 dilim bayat ya da kızarmış ekmek

- 4 dilim dana pastırma

- 5 diş sarımsak

- 800 ml su

- 2 yumurta

- tencerenin dibini kaplayacak kadar zeytinyağı

- 2-3 tatlı kaşığı tatlı kırmızı biber

- dilediğiniz kadar tuz ve sarımsakYapımı:

Öncelikle sarımsakları alıp ince ince dilimliyoruz. Pastırma dilimlerini de alıp küp küp kesiyoruz. Bayat ekmek dilimlerini alıp onları da büyük parçalar halinde kesiyoruz. Sonra tencereye dibini kaplayacak kadar zeytin yağı koyuyoruz ve orta ateşte yağ az biraz ısındıktan sonra sarımsakları da içine atıp pişirmeye başlıyoruz. Hemen ardından pastırmaları da içine ekliyoruz. Sonra ekmek parçalarını da üstüne koyup karıştırıyoruz. Üzerine 2-3 tatlı kaşığı tatlı kırmızı biber koyuyoruz. Kırmızı biber çabuk yanacağı için bunu diğerlerinden daha geç koyuyoruz ve karıştırmaya devam ediyoruz. Biberler diğer malzemelerle karıştıktan sonra tencereye 800ml su ilave ediyoruz. Sonrasında içine istediğiniz kadar tuz ve kara biber koyabilirsiniz. Kapağını kapatıp 10-15 dakika pişmeye bırakıyoruz. Su kaynayıp renk değiştirdikten sonra içine iki tane yumurta kırıyoruz. 5 dakika daha yine kapağını kapatıp yumurtanın pişmesini bekliyoruz ve hazır!Biz görsel olarak güveç kaplarında servis etmek istedik.Aslında İspanyollar buna çorba diyor ama bence bu bizim sulu yemekler gibi. İçinde et var, ekmek var, ek olarak yumurta var. Yaptığımız gün çekimden sonra yemekte bir tek bunu yedim ve beni bayağı doyurdu.

İsteyenler tarif için YouTube videomuzu da buradan izleyebilirler!


¡Buen provecho! Afiyet olsun!


Not 1: İspanyolların bir diğer doyurucu kış yemeği Lentejas, yani geleneksel mercimek yemekleri. Nasıl yapıldığını merak ediyorsanız tarif videosu burada!


Not 2: İspanyolların bir diğer sulu yemeği nohut ve ıspanakla yapılan Potaje. Bizim de damak tadımıza uygun bu lezzetli ve sağlıklı yemeğin tarifi ise şurada!

Comments


ispanya profil yeni.jpg

İyi ki geldiniz!

Eğer İspanya'yı bir Türk ve İspanyol çiftin gözünden görmek istiyorsanız ve İspanyol mutfağı, kültürü, dili, filmleri ve müzikleri ile ilgili fikirlerimizi merak ediyorsanız, sizin de sevdiğiniz ve hayatınızı paylaşmak istediğiniz kişi yabancıysa, hayatta bizimkine benzer yollardan geçtiyseniz doğru yerdesiniz. Bu blog sizin için :) 

Yeni yazılarımız posta kutunuza gelsin!

Teşekkürler!

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
  • Pinterest
bottom of page