top of page

Düğününüzdeki ilk dansınız için en romantik İspanyolca şarkılarİspanyolca kulağa ne kadar da romantik gelen bir dil değil mi? Belki siz de en romantik gününüzde, eşinizle birbirinize hayatınızın geri kalanını beraber geçirme sözü verdiğiniz günde, yani düğününüzde, İspanyolca şarkılar size eşlik etsin istiyorsunuz ama neyi seçeceğinizi, nereden bulacağınızı bilmiyorsunuz? İşte tam da bunun için size oldukça kapsamlı bir İspanyolca şarkı listesi hazırladım ve üstelik de çeşitli kategorilere göre hepsini ayırdım. (Bahsedilen şarkıları dinlemek için üzerlerine tıklayın) Hadi bir göz atalım!


Kokteyl


Hayal edin. Ilık bir yaz akşamı ve güneş batmak üzere. Tatlı tatlı esen rüzgâr ile beraber davetlileriniz birbirleriyle hoşça sohbet ediyor ve ellerindeki lezzetli kokteyllerle güneşin batışını izliyorlar. Sizin seçtiğiniz İspanyol müzikleri eşliğinde herkes o kadar keyifli ki herkes zaman dursun, o gün hiç bitmesin istiyor. Sizse gelinliğinizin içinde, nişanlınız yanınızda, ağzınız kulaklarınızda davetlilerin arasına çıkıp İspanyol ezgileriyle nikah masasına doğru yol alıyorsunuz. Müthiş bir his değil mi?


Kokteyl için benim önerim daha çok sözsüz, melodik şarkılar. Bunun için de kendi düğünümde kokteylde çalınması için aldığım iki albümü önereceğim. İkisi de aynı sanatçıya ait: Luis Villegas. Kendisi İspanyol değil, Latin Amerikalı ama müzikleri İspanyol ve hatta Flamenko ezgileri taşıyor. Eğer gitarını alıp canlı olarak İspanyolca şarkıları çalacak birini tanımıyorsanız bu albümü alın, arka fona koyun ve rahat edin. Yabancı şarkı çalıp söyleyebildiğini iddia eden çoğu kişi ne yazık ki bunu yapamıyor ve sonuç hayal kırıklığı oluyor. O yüzden bu albümleri alın (ben Amazon ile getirtmiştim) iç rahatlığıyla kokteylinizde çalın. (Bu albümleri YouTube üzerinden dinlemek için buraya ve şuraya tıklayabilirsiniz.)


Yakın zamanda öğrendiğim hareketli, sözlü ama yormayan tarzda müzik yapan bir grup daha var: Los Pitutos. Kendilerini canlı canlı dinleme ve şahsen tanışma şansı bulduğumdan beri hayranlarıyım! Şarkıları İspanyolca ve inanılmaz eğlenceli. 2018 yılında çıkan albümleri grubun adını taşıyor. Ben albümlerini konserleri sırasında almıştım ama isterseniz YouTube’dan da buraya tıklayarak albümlerini dinleyebilirsiniz.


Eğer tek bir kişinin ya da grubun albümünü değil de ortaya karışık bir şeyler istiyorsanız YouTube kanalımdaki seçerek hazırladığım İspanyolca kokteyl şarkıları listeme de buradan bakabilirsiniz.


Nikaha çıkış

Nikaha çıkışta ise benim âşık olduğum, her dinlediğimde beni hayallere daldıran, dinleyen herkesi mutlu eden ve bana da sonradan ismi çok sorulan bir parçayı kullanmıştık: Paco de Lucia’dan Entre Dos Aguas. Dinleyin, ne demek istediğimi anlayacaksınız. İnsanı alıp güneşin hiç batmadığı, herkesin dans edip hayattan keyif aldığı başka diyarlara götürüyor. Büyük ihtimalle Vicky Cristina Barcelona filmini izleyenlerin hafızasında bu eşsiz parça yer etmiştir bile. Bu öyle bir parçaydı ki keşke nikah masasını daha uzağa kursalardı da daha uzun mesafe yürüyüp bu müziği daha fazla dinleyebilseydik dedirtir bu müzik bana :)


Düğüne giriş

Bizim düğüne giriş parçamız Julio Iglesias’tan Moliendo Cafe idi. Peki niye? Aslında çok önemli bir sebebi yok. Şarkı sözleri çok romantik olduğundan, Julio Iglesias’ın sesinin kadife gibi olmasından ya da eşim ve ben aşırı kahve düşkünü olduğumuzdan değil. Dinlediğinizde göreceksiniz şarkının hareketli ve ilgi çekici bir yapısı var. Özellikle de şarkının başları. Biz de çıkış şarkımızın insanların ilgisini servis edilmeye başlanan ordövrlerden çekip bir köşeden düğün salonuna giren bize yönelmesini istemiştik. Biraz yüksek seste salona verilen bu şarkı tam da bunu başardı ve alkışlar eşliğinde salona girdik :)


Veee ilk dans...

İspanyolca şarkıların ne dediğini anlamasak da kulağımıza çok romantik geldiği bir gerçek. Korkarım bu yüzden yıllardır düğünlerde ilk dans şarkısı için seçilen parçalar kulağa çok hoş gelmesine rağmen ne yazık ki ayrılık, düş kırıklığı ve ihanet sözleri içeriyor :))) Ben bizzat arkadaşlarımın düğününde bunun gibi hüzünlü şarkıların ilk dans parçası olarak kullanıldığına şahit oldum. Yeni evli çift mutluluktan uçar gibi dans ederken aslında şarkının sözlerinin ne anlama geldiğini bilseydi o şarkıyı seçer miydi acaba? Bana batıl inançlı diyebilirsiniz ama ben yine de ilk dans şarkınızın sözlerinin anlamının önemli olduğunu düşünüyorum. Neden mutlu bir evliliğe başlarken hüzünlü şarkılar seçelim ki? Bu yüzden evlenmeden önce İspanyol eşimle oturup benim sevdiğim ve ilk dans için seçmeyi düşündüğüm şarkıların sözlerinin üzerinden beraber geçmiştik. Beğendiğim ve düşündüğüm çoğu şarkının da aslında hiç de mutlu ilişkileri anlatmadığını fark edince şarkı listem bayağı bir kısalmıştı. Bakın hangi şarkılar siz keyiften kendinizden geçmiş dinlerken aslında sonu hüzünlü biten ilişkileri anlatıyor (linklere tıklayıp dinleyebilirsiniz):


  • Liberacion, Miguel Galindo, Alejandro Marehuala, Gerardo Garcia - El Antifaz (Frida filminin soundtrack’inden)

  • Historia de Un Amor (Çeşitli şarkıcıların versiyonları mevcut)

  • Jennifer Lopez & Marc Anthony - No Me Ames (Güzel bir şarkı, hem de bir düet, ama başlığına bile baktığınızda neden bu şarkıyı seçmemeniz gerektiğinizi anlayacaksınız)

  • Buena Vista Social Club - Veinte Años

Bu şarkılardan birini bilmeden seçip evlilik danslarını yapmış olan kaç yüz çift vardır merak ediyorum ve onlara evliliklerinde mutluluk dolu uzun yıllar diliyorum :)


Listemde olan ve sorunlu olmayan birkaç şarkı daha vardı. Bunlardan biri Carlos Gardel’in Por Una Cabeza parçası idi. Scent of a Woman filminde Al Pacino’nun unutulmaz tango sahnesinde çalan müzik… Eğer filmi izlediyseniz ne kadar romantik bir parça olduğunu hatırlarsınız (Eğer hatırlamıyorsanız ya da filmi izlemediyseniz, o sahneyi buradan izleyebilirsiniz). Bu şarkıyı seçmeme sebebim gelinliğimin kuyruğu sebebiyle tango yapmanın zor olmasıydı. Ama eğer sizin gelinliğiniz buna müsaade ediyorsa ve dans konusunda kendinize ve eşinize de güveniyorsanız harika bir seçim olabilir :)


Çok sevdiğim ve çok da meşhur olan seçebileceğiniz bir diğer parça da Besos de Fuego (çeşitli şarkıcıların versiyonları mevcut, şuradan dinleyebilirsiniz). Sözleri romantik dolayısıyla ilk dans şarkısı olmaya uygun.


Listemdeki seçilebilecek bir diğer şarkı da La Vida es Bella idi. Sanırım bu şarkının aslı İtalyanca ama İspanyolca da kulağa güzel geliyor ve dinlerken insanı çok mutlu ediyor.


Peki biz sonunda neyi seçtik? *drumroll*


Besame Mucho! (Cesária Évora ve kısaltılmış versiyonu) Evet tam bir klasik, hatta belki klişe diyeceksiniz ama en azından bunlar arasında en masum olanı o! Ve eğer benim gibi uzun kuyruklu bir gelinlik giyiyorsanız çok hızlı ritmi olmayan bu şarkıyı seçtiğiniz için herkesin önünde dans edip ter dökerken bana şükredeceksiniz. Zira ilk dansımız için dans kursuna gitmiş ve bütün hareketleri yüzlerce kez tekrarlamış olan ben düğün günü gelinliğin içinde en kolay hareketleri bile yaparken çok zorlanmıştım. Gelinlik ile tango vs. gibi daha zorlayıcı dansları yapmayı başarabilenleri ise gönülden kutluyorum.


Buket atma & pasta kesme


Düğünün en önemli anlarından çiftin pasta kesme ve gelinin buketini atma anlarında herkesi hareketlendirecek ve patlayan flaşlar karşısında en neşeli halinizle poz vermenizi sağlayacak şarkıları seçtim.

Benden bu kadar!


Peki siz düğününüzde hangi şarkıyı seçmiştiniz ya da seçeceksiniz? Düğünde çalınabilecek bildiğiniz başka İspanyolca romantik şarkılar var mı? Sizin şarkı önerilerinize her zaman açığım ve merakla bekliyorum. Yorumlar kısmında ya Instagram'dan benimle paylaşmayı unutmayın ♥


Yeni evleneceklere önerebileceğim diğer blog yazılarım:


• İspanyol düğünlerinde gelin ve damat nikah şekerlerini nasıl seçiyor, neler veriliyor? İlham almak için buraya tıklayın!


• Eğer gerçek bir İspanyol düğünü nasıl olur merak ediyorsanız, kendi düğünümüzden en ilginç noktaları paylaştığım yazımı buradan okuyabilirsiniz!


Bir Türk ve bir İspanyol evlenirse kim kimin soyadını alır? Ben İspanyol olan eşimle evlenmeden önce bu enteresan İspanyol soyadı kanunlarını bilmiyordum. Eğer merak ediyorsanız şuraya tıklayın!

¡Adios!

Comments


ispanya profil yeni.jpg

İyi ki geldiniz!

Eğer İspanya'yı bir Türk ve İspanyol çiftin gözünden görmek istiyorsanız ve İspanyol mutfağı, kültürü, dili, filmleri ve müzikleri ile ilgili fikirlerimizi merak ediyorsanız, sizin de sevdiğiniz ve hayatınızı paylaşmak istediğiniz kişi yabancıysa, hayatta bizimkine benzer yollardan geçtiyseniz doğru yerdesiniz. Bu blog sizin için :) 

Yeni yazılarımız posta kutunuza gelsin!

Teşekkürler!

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
  • Pinterest
bottom of page