top of page

Cortado: İspanyolların en sevilen kahvesi evde kolayca ve kahve makinesiz nasıl yapılır?İspanyolca “cortar” yani kesmek fiilinden türetilmiş olan "cortado" espresso ile süt birbirini yarıdan kestiği için bu adı almış. Türkiye’de gittikçe popüler olan bu kahveyi gitgide daha çok kafenin menüsünde bulabiliyoruz ama evde kendimiz yapmak istersek nasıl yapacağız?


Eşimle evimizde espresso makinemiz olmadığı için biz de bunu fark yollardan yapmaya karar verdik. Eğer sizin de kahve makineniz yoksa ama bir moka pot’unuz varsa bu kahveyi kolaylıkla yapabilirsiniz (daha ucuz ve yanınızda işe götürmek de daha kolay). Moka pot aslında İtalyanların filtre kahve yapmak için kullandıkları bir araç. Bizde bundan olduğu için bunu kullanarak da yapabileceğimizi düşündük ve işe yaradı. Eğer siz de sonbahar gelmişken cortado ile kahve keyfi yapmak isterseniz bu yazıyı okumaya devam edin! :)Malzemeler (2 bardak cortado için)

- Moka pot

- 1 su bardağı kadar su

- Filtre kahve (kahve haznesini tamamen dolduracak kadar)

- 2 çay kaşığı toz şeker

- 1 su bardağı tam yağlı süt

- Sütü kaynatmak için cezve

- 2 cam espresso bardağı ve süt köpürtücü (görsellik için)


Yapılışı:

Moka pot’a aşina olmayanlar için biraz daha detaylı anlatacağım. Moka pot’un üst ve alt kısımlardan oluşan iki bölümü var. Açtığınız zaman alt kısmı da ikiye ayrılıyor. İlk başta görünen delikli kısım filtre kahve haznesi. Bunu çıkarın. Çıkardıktan sonra kalan içi boş, daha derin bölmeye su koyuyoruz. Suyu ayarlamak için içindeki vidayı bulun. Bu vidanın altında kalacak kadar miktarda suyu koyun. Çok su koyarsanız kahve yoğun olmaz.
Sonra kahve haznesini alın ve burayı tamamen kahve ile doldurun ve hazneyi yerine takın. Moka pot’u ocağın üstüne koyun ve yüksek ateşte bırakın. Moka pot’un kapağını açıp arada kontrol edin çünkü kahve üst kısımdaki borudan çıkıp üst bölmeyi yavaş yavaş kahve ile doldurmaya başlayacak ve bizim çıkan ilk damlaları yakalamamız gerekiyor. Küçük cam espresso bardaklarınıza birer çay kaşığı toz şeker koyup beklemeye başlayın (cortado küçük cam bardaklarda servis edilir). Birkaç çay kaşığı kadar kahve üst hazneye geldikten sonra moka pot’u hemen ateşten alın ve içine şeker koyduğunuz bardaklara 1-2 çay kaşığı olacak kadar kahveyi dökün. Daha fazla koymayın çünkü bu yoğun kahve toz şekerle karışarak karamel gibi bir kıvama dönüşecek.Bu az miktarda kahveyi döktükten sonra Moka pot’u ateşe geri koyun ve kahvenin geri kalanının çıkmasını bekleyin. O sırada bardaklardaki toz şeker ve kahveyi bir çay kaşığı yardımıyla karıştırmaya başlayın. Açık kahve, karamel gibi bir renk ve kıvama ulaşıncaya kadar karıştırmaya devam edin. Birkaç dakika içinde istediğiniz görünüme ulaşacak. Bunu yaptıktan sonra bardakları yarıya kadar moka pot’unuzdaki kahve ile doldurun.


Diğer yarısı için süt kaynatmamız gerek. Bir cezvede sütü kaynattıktan sonra eğer evde süt köpürtücü bir aletiniz varsa sütü köpürtün. Süt sıcakken daha iyi köpürür. Köpürttükten sonra sütü bardakların diğer yarısını dolduracak şekilde dökün. En son bir kaşık yardımı ile süt köpüğünden kahvenin üzerine de ekleyebilirsiniz. Ev yapımı cortadonuz hazır! Şimdi keyif yapma zamanı :)


Cortado yapımını YouTube videomuzdan da görebilirsiniz.


¡Buen provecho! Afiyet olsun!


Not 1: İspanyolların meşhur meyveli kokteyli klasik Sangria'yı evde yapmak için buraya tıklayın.


Not 2: Klasik Sangria'nın biraz dışında ama en az onun kadar lezzetli Beyaz Sangria tarifimizi yapmak için şuraya tıklayın.

Comments


ispanya profil yeni.jpg

İyi ki geldiniz!

Eğer İspanya'yı bir Türk ve İspanyol çiftin gözünden görmek istiyorsanız ve İspanyol mutfağı, kültürü, dili, filmleri ve müzikleri ile ilgili fikirlerimizi merak ediyorsanız, sizin de sevdiğiniz ve hayatınızı paylaşmak istediğiniz kişi yabancıysa, hayatta bizimkine benzer yollardan geçtiyseniz doğru yerdesiniz. Bu blog sizin için :) 

Yeni yazılarımız posta kutunuza gelsin!

Teşekkürler!

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
  • Pinterest
bottom of page