top of page

Bir Türk ve bir İspanyolla araba ile baştan başa Kuzey İspanya gezi rehberi!¡Hola!


Uzuuun bir ara verdikten sonra tekrar buraya yazmak ne güzel! Ben yazmayı çok özledim, umarım siz de yazılarımı okumayı özlemişsinizdir… Bugün bize en çok sorulan ve bizim de en sevdiğimiz konulardan biri olan İspanya seyahatlerimiz hakkında bir şeyler yazmak istiyorum. Bizi bir süredir Instagram ve YouTube’dan takip edenler biliyorlardır, 2021 yazında İspanyol eşim ve ben baştan başa Kuzey İspanya’yı adım adım gezdiğimiz bir araba yolculuğu yaptık. 2 hafta boyunca irili ufaklı birçok şehir, köy ve kasaba gezdik. Aynı zamanda buralarda gezilecek yerleri, o yöreye özgü yiyecek ve içecekleri de YouTube’da video formatıyla, Instagram’dan da fotoğraf ve kısa video formatlarıyla paylaştık. Bunlara ek olarak, blog okumayı tercih edenler için (ve ben kendim de detaylı ve sohbet eder gibi yazmayı sevdiğim için) buraya da bir “Araba ile baştan başa ve adım adım Kuzey İspanya” yazı dizisi hazırlamaya karar verdim. Çayınızı, kahvenizi aldıysanız hadi başlayalım!


Bilbao (2021) by Casablanca

Bu seyahat yazısının diğer seyahat bloglarının yazılarından farkı nedir?


Ortada o kadar çok seyahat blogu var ki, artık herkesin ayırt edici bir özelliği olması lazım bence. Bizim farklarımız şunlar: (1) Biz sadece İspanya üzerine yazıyoruz ve Madrid ve Barselona gibi artık herkesin bildiği ve paylaştığı yerlerin dışında neredeyse kimsenin bilmediği ama enfes güzellikteki yerleri kültürü ve mutfağıyla tanıtıyoruz. (2) Eşim İspanyol olduğu için size o ülkede doğup büyümüş bir insanın bilgisini ve aynı zamanda da İspanyolları tanıyan ama dışardan bakan bir göz olarak bir Türk’ün (ben:) izlenim ve gözlemlerini sunuyoruz. Elbette ki herkes bir ülkeye, şehre gidip deneyimlerini paylaşabilir ama siz olsanız oraya ilk kez birkaç günlüğüne gitmiş birine mi danışırsınız yoksa orada doğmuş ve o kültürle büyümüş birine mi? Eğer İspanya’yı bir İspanyolla beraber gezer gibi gezmek istiyorsanız okumaya devam :)


San Sebastian (2018) by Casablanca

Neden Kuzey İspanya?


İspanya deyince çoğu insan Madrid ve Barselona gibi büyük ve bilinen şehirlere ya da Endülüs Bölgesi gibi bolca turların düzenlendiği yerlere gitmek istiyor. Ben de böyleydim. Ancak yıllardır İspanya’ya gide gele bu turistik şehirlerden ziyade daha az bilinen ama çok enteresan yerlere gitmeyi tercih ettiğimi fark ettim.


Eşimle ilk kez 2018 yılında Kuzey İspanya turuna çıktığımızda, dürüst olayım, hiçbir beklentim yoktu. Hatta eşimi tanıdığım için az sürede çok yere uğrayarak yorucu bir tatil geçireceğimizi düşünerek biraz gönülsüz çıkmıştım yola. Ancak itiraf edeyim ki, yolda fikrim tamamen değişti ve şu ana kadar yaptığımız en güzel ve en unutulmaz gezilerden biri oldu bu gezi. Tamamen eşimin planladığı bu yolculuk hem beni çok şaşırttı hem de İspanya’nın ancak İspanyolların bildiği yüzünü görmemi sağladı. İspanya’da her yerde insanlar paella yemiyordu, Flamenko yapmıyordu ve sıcak bir iklimde yaşamıyordu. İspanyol kültürü de kendi içinde çok çeşitliliğe sahipti ve bu farklılıkları görmezsek stereotiplere takılıp kalıyorduk. O kadar hoşuma gitmişti ki 2021 yılı yazında bu geziyi tekrar yapmak ve başka bölgeleri de kapsayacak şekilde uzatmak için eşimi ikna ettim.


Her neyse, Kuzey İspanya’yı bu denli sevmemin sebeplerini kısaca yazacak olursam:


(1) Eğer tek bir şehre takılıp kalmak istemiyorsanız, bir araba kiralayıp geze geze farklı maceralara atılmak istiyorsanız daha iyi bir rota tanımıyorum. Bir gün plajda güneşlenip ertesi gün dağlara tırmanabilir, öbür gün gurme yiyecekler yiyip sonra küçük ve tatlı, tarihi bir köy evinde konaklayabilirsiniz.


(2) Kuzey İspanya deyip geçmeyelim, İspanya’nın kuzey sınırında o kadar çok özerk bölge var ki… Bask bölgesi, Cantabria, Asturias, Galiçya… Araba ile batıya doğru hareket ettikçe neredeyse her gün yeni bir özerk bölgeye varıyorsunuz. Bu ne demek? Her bölgede tarih, farklı insanlar, şiveler, müzik, danslar, kültürler, mutfaklar ve mimari özellikler değişiyor demek. Farklı bölgeleri ziyaret etmek İspanya’nın aslında düşündüğümüzden ne kadar farklı ve kültürünün ne kadar zengin olduğunu görmek demek.


(3) Atlantik kıyısında olduğunuz için deniz mahsulleri çok çeşitli, çok lezzetli ve ucuz. Denizden babam çıksa yerim diyorsanız veya deniz ürünleri sevmeseniz de birbirinden lezzetli peynirler ve gurme lezzetler denemek istiyorsanız, İspanya’ya gelmişken bir gastronomi turu yapmak istiyorsanız burası tam bir cennet.


(4) Doğası harika. Kuzey İspanya bizim Karadeniz bölgesine benzediği için mis gibi dağlar, ağaçlar, nehirler, göller arasında yolculuk ediyorsunuz. Denize girmek isterseniz bunun için de alışılmışın dışında inanılmaz güzel plajlar var.


(5) Eğer yaz mevsiminde seyahat edecekseniz sıcaktan kavrulmadan, güneş çarpmadan rahat rahat gezebileceğiniz birkaç yerden biri Kuzey İspanya. Yazları genelde ılıman bir havası var. Şansınıza göre bazen güneşli bazen yağmurlu olabiliyor ama turistik gezi yapmak isteyenler için genel olarak ideal.

(6) Buralarda daha az turist olduğu için her şey daha ucuz, kalacak yer bulmak daha kolay, beklemeler ve vakit kaybı yok.


(7) Kuzey İspanya fazla turistik olmadığı için doğal dokusu bozulmamış. Sokaklarda İspanyollardan çok turist gördüğünüz, İspanya gibi hissettirmeyen Barselona’nın aksine burada kendi halinde mutlu mutlu yaşayıp giden ve kültürlerine sahip çıkan İspanyollarla tanışır, güvenli olduğu için hırsızlığa uğrama korkusu olmadan rahat rahat dolaşırsınız.


Santillana del Mar (2021) by Casablanca

Bu yazı dizisi hangi bölge ve şehirleri kapsayacak?


Eşimle beraber 2018 ve 2021 yıllarında olmak üzere 2 kez araba ile Kuzey İspanya yolculuğu yaptık. Bu yazıda sizlere bu iki yolculukta gördüğümüz yerlerin hepsini anlatacağım. Yazacağım yerler ve bölgeler sırası ile şöyle:


• Comillas (Cantabria)

• Playa de Gulpiyuri (Asturias)

• Cangas de Onis (Galiçya)

• Covadonga (Asturias)

• Cudillero (Asturias)

• Playa de las Catedrales (Galiçya)

• A Coruña (Galiçya)

• Santiago de Compostela (Galiçya)

• Vigo (Galiçya)

• Cambados (Galiçya)

• Combarro (Galiçya)

• Baiona (Galiçya)

• Ribeira Sacra (Galiçya)

• Leon (Kastilya ve Leon)


Sanırım bu intenette görüp görebileceğiniz en kapsamlı Kuzey İspanya tur rehberi olabilir :) Umarım bu yazı dizisi size yapacağınız unutulmaz yolculuklarda yardımcı olur. Eğer beğenirseniz bu yazı dizisini arkadaşlarınızla paylaşmayı ve Instagram fotoğraflarınızda bizi etiketlemeyi unutmayın! Eğer merak ettikleriniz olursa blog yazılarının altındaki yorumlar kısmından sorabilir, bize meetmeinmadridxo@hotmail.com adresinden, Instagram hesabımızdan ve YouTube kanalımız aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Hadi hazırsanız ilk durağımızla başlayalım!
Comments


ispanya profil yeni.jpg

İyi ki geldiniz!

Eğer İspanya'yı bir Türk ve İspanyol çiftin gözünden görmek istiyorsanız ve İspanyol mutfağı, kültürü, dili, filmleri ve müzikleri ile ilgili fikirlerimizi merak ediyorsanız, sizin de sevdiğiniz ve hayatınızı paylaşmak istediğiniz kişi yabancıysa, hayatta bizimkine benzer yollardan geçtiyseniz doğru yerdesiniz. Bu blog sizin için :) 

Yeni yazılarımız posta kutunuza gelsin!

Teşekkürler!

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
  • Pinterest
bottom of page